>

Röntgen

Hizmet

Diş röntgeni, dental radyografi ve X-ray olarak da adlandırılabilir. Diş hekimlerinin sık kullandığı bir uygulama olarak öne çıkan diş röntgeni, çürük ya da diğer Devam Et

Diş röntgeni, dental radyografi ve X-ray olarak da adlandırılabilir. Diş hekimlerinin sık kullandığı bir uygulama olarak öne çıkan diş röntgeni, çürük ya da diğer ağız ve diş sağlığı problemlerini yakalamak amacı ile çekilir.

Diş röntgeni, genel kontrol esnasında alınabilir ya da alınmayabilir. Geçmişte, çoğu diş hekimi kontrol esnasında röntgen alırken, günümüzde bunun her kontrolde gerekli olmadığı düşünülmektedir. Diş röntgenleri güvenli olmalarına rağmen, gereksiz röntgen ışını alımının da pek tabii sınırlandırılması gerekmektedir, çünkü radyasyonun etkileri kümülatiftir ve insanlar çeşitli diğer kaynaklardan da radyasyon almaktadırlar. Bazı kişilerde iki yılda bir diş röntgeni gerekli olurken bazılarında ise birkaç ayda bir gerekebilir. Diş hekiminiz, klinik muayenenizin sonuçlarını, dental geçmişinizi ve yeni çürük oluşma riskinizi göz önünde bulundurmalıdır. Bir diş hekimine ilk defa gidiyorsanız, önceki diş hekiminizden eski röntgenlerinizin bir kopyasını gereksiz röntgen alımını önlemek için isteyebilirsiniz.

Diş Röntgeni Nedir?

Röntgen, dalgalar halinde yayılan bir enerji biçimidir. Röntgen, katı objelerin içine girerek emilebilir ya da objenin içinden geçip gidebilir. Daha yoğun objelerce emilme ve az yoğun olanlardan geçip gitme eğilimi içindedir.

Diş ve kemik çok yoğundur, bu yüzden röntgeni emerler. Röntgen diş eti ve yanaklardan kolaylıkla geçip gidebilir. Bu yüzden yanaklar ve diş etleri ayrıntısız bir şekilde koyu gözükürken, dişler daha açık görünmektedirler. Kuron ya da dolgu gibi restorasyonlar kemikten daha yoğundurlar ve beyaz parlak bölgeler olarak görüntü verirler. Diş çürükleri, röntgen üzerinde koyu görüntü verirler.

Diş Röntgeni Nasıl Kullanılır?

Röntgen görüntüleri, bir diş hekiminin ağzınızı ve dişlerinizi etkili bir şekilde koruyabilmesi için en değerli araçlar içindedir.

Röntgen, yetişkinler için;

-Dişlerin ara yüzeylerindeki küçük çürükler gibi görsel muayene ile fark edilmeyen bölgeleri gösterir.

-Dolgu altındaki çürükleri gösterir.

-Dolgulardaki çatlak veya diğer hasarları gösterir.

-Muhtemel bir periodontal (diş eti hastalığının) belirtisi olan kemik kaybından diş hekiminin haberi olmasını sağlar.

-Dişin kanalı içindeki bir enfeksiyon ya da sinirinin ölmesi gibi problemleri gösterir.

-Diş hekiminize diş implantlarının planlanıp, prepare edilip yerleştirilmesi, ortodontik tedaviler, protezler veya diğer diş tedavisi konularında yardımcı olur.

-Kist, kanser veya metabolik ve sistemik rahatsızlıklarla ilgili anormallikleri ortaya çıkarır.

Çocuklar için ise radyografiler çürük tespiti ve diş büyüme ve gelişimini görüntülemek için kullanılırlar. Diş hekimleri periyodik röntgenleri ;

-Dişler için ağızdaki boşluğun yetip yetmeyeceğini,

-Sürekli dişlerin uygun şekilde gelişip gelişmediğini,

-Ekstra (sürnümerer) ya da gömük (diş etinden dışarı çıkamamış) diş mevcudiyeti görmek için kullanırlar.

Genellikle, küçük gelişimsel problemler erken teşhis edilerek büyük problemleri önlenmiş olurlar.