>

Pedodonti

Hizmet

  Süt dişlerin en önemli görevi çocuğun düzgün bir şekilde beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün bir şekilde gelişebilmesi için süt dişleri önemlidir. Süt dişleri , bulundukları alanda kendilerinin yerine gelecek kalıcı dişler için yer tutucu özelliği taşır. Süt dişlerinin erken çekimiyle doğal yer tutuculuk fonksiyonu ortadan kalkar. Ayrıca küçük yaşlarda diş problemi yaşamak ve diş tedavisi yaptırmak çocuklarda travmaya sebep…

Devam Et

  Süt dişlerin en önemli görevi çocuğun düzgün bir şekilde beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün bir şekilde gelişebilmesi için süt dişleri önemlidir. Süt dişleri , bulundukları alanda kendilerinin yerine gelecek kalıcı dişler için yer tutucu özelliği taşır. Süt dişlerinin erken çekimiyle doğal yer tutuculuk fonksiyonu ortadan kalkar. Ayrıca küçük yaşlarda diş problemi yaşamak ve diş tedavisi yaptırmak çocuklarda travmaya sebep olabilmektedir. Süt dişleri için ilk tehlike biberon çürüklerinin oluşmasıdır. Biberon çürükleri, bebeklerin süt dişlerinde oluşan genellikle ön dişlerden başlayarak yayılan çürüklerdir. Çürüğün adı ‘biberon çürüğü’ olmakla beraber sadece biberona bağlı çürükler değildir.

Süt dişlerini koruyan mine tabakası erken dönemde oldukça zayıftır, anne tarafından ilk diş çıkmasından itibaren bakımı yapılmadığı taktirde çürük oluşumu ve çürüğün hızlı şekilde yayılması kaçınılmazdır.


Biberon çürüğünün nedenleri;

*Özellikle gece uyumadan hemen önce, uykuya dalarken  veya uyku sırasında biberonla süt içilmesi bebeğin dişlerinde biberon çürüklerine neden olabilmektedir.

*Çürükleri tetikleyen bir diğer neden ise sütün içerisine konulan bal pekmez benzeri şekerli tatlandırıcılardır. Bu durum biberon çürüğünü daha da hızlandırır.

*Emziğin bala ,reçele ya da pekmeze batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin yayılması açısında etkili olabilmektedir.


Biberon çürüğünü engellenmesi için yapılması gerekenler;

*1 yaşından itibaren bebeğin biberonla veya anne memesinde uyumasına izin verilmemeli ve biberon kullanımında süte şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcılar ilave edilmemelidir.

*Dişlerin sürmeye başlamasından itibaren beslenme sonrası temiz ve hafif nemli bir gazlı bez  ya da parmak diş fırçaları yardımı ile silinmesi gerekir.

*Bebeğin özellikle 2 yaşından itibaren düzenli aralıklarla pedodonti uzmanına(çocuk dişleri uzmanı) muayene ettirilmesi çocukluk çağı çürüklerinin önlenmesi açısından önemlidir.

*Ara öğünlerde mümkün olduğunca sebze, meyve ve kuru yemiş tercih edilmelidir.

*3,5-4 yaşına kadar tükürme refleksi tam gelişmediği için dişler macunsuz olarak yada pedodonti uzmanının önereceği diş macunu ile fırçalanmalıdır. Diş fırçası oldukça küçük başlı ve yumuşak seçilmeli ve sıklıkla yenilenmelidir.

*Fırçalama okul dönemine kadar anne-bana kontrolünde ve yardımıyla yapılmalıdır.


Biberon çürüğü tedavi edilmezse ileri dönemlerde oluşabilecek problemler;

*Çürükler tedavi edilmezse dişin altında enfeksiyon oluşabilir bu durum hem ağrı oluşmasına hem de ilerleyen zamanlarda yeni oluşacak dişlerde şekil bozukluğuna neden olabilir. 

*Diş Çürüklerinden kaynaklanan madde kayıpları çocuklarda konuşma bozukluğu ve çocukların estetik görünümünde problem yaratabilir.

*Biberon çürüğü tedavi edilemez ve zamanından önce çekim olması gerekirse kalıcı dişlerinde konum bozukluğu ve çapraşıklık görülebilir. Çürük oluşan dişin tedavi edilmesi çocuklarda diş sağlığı açısından büyük rol oynar.

Çocuklarda ağız bakımı ilk diş sürmesi itibari ile başlar ve bu durum ihmal edildiğinde daha sonra olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sıklıkla 2-3 yaşlarında görülen bu çürüklerin tedavisi gerçekten zordur. Erişkin insanların bile çekindikleri diş hekimi koltukları küçük bedenler için daha ürkütücü görünmektedir. İkna yoluyla tedavi gerçekten çok zordur. Çocuklar genel anestezi yada sedasyonla tedavi edilmek zorunda kalmaktadır. Tüm bu sıkıntılı süreçleri yaşamamak için özellikle annelerin daha dikkatli olması gerekmektedir


En doğru planlama ve maliyet bilgisi için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Konya pedodonti, Konya pedodonti doktoru, Konya çocuk diş doktoru, Konya çocuk diş pedodonti fiyatları için Dişpoint Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden randevu alabilirsiniz.

çocuk diş çekimi ne kadar, çocuk diş anestesi altında tedavi, çocuk diş kanal tedavisi nekadar, çocuk diş dolgusu nekadar, konya çocuk diş pedodonti fiyatı, pedodonti konya, konya amputasyon nedir, konya çocuk diş hekimi özel, konya diş pedodonti , konya çocuk diş doktorları, konya çocuk diş tedavisi fiyatları, konya pedodonti merkezi, konya pedodonti tavsiye, konya en iyi çocuk diş doktoru, konya pedodonti çocuk diş ücretleri, konya çocuk diş yapan hastaneler, konya çocuk diş yapan klinikler. konya özel diş hekimi, konya özel diş hastanesi, konya en iyi diş kliniği,konya diş doktoru

Ücretsiz Danışın
Formu doldurun, bir yetkilimiz sizi en kısa süre içerisinde arasın ve merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayarak tedavinizi planlamaya başlayalım.
Veya Bizi Arayın +90 544 295 20 20