>

SÜT DİŞLERİ TEDAVİ EDİLMELİ Mİ ?

Bloglar
SÜT DİŞLERİ TEDAVİ EDİLMELİ Mİ ?

SÜT DİŞLERİ TEDAVİ EDİLMELİ Mİ ?

Çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmek yetişkinlere oranla daha kolay ve etkilidir. Çocuklar ağız ve diş sağlığına yeterince dikkat edemeseler de, çocuğun el becerisi, merakı ve anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığının devamlılığını ve yerleşmesini belirler.

Çocuklar, diş çürüklerinin daha erken döneminde görülebilen soğuk ve sıcak hassasiyeti, hafif ağrı gibi durumları zamanında yorumlayamadıkları için, ağrı ancak dayanılamayacak düzeye geldiğinde fark ve şikayet ederler. Bu durumda ağız içindeki diş çürükleri artık oldukça ilerlemiş olduğu için, çocuklar ilk diş hekimi ziyaretini şiddetli ağrı ve endişe ile gerçekleştirmiş olurlar.Bu durum gerek diş hekimleri gerekse anne ve babalar için oldukça zor bir sürecin başlangıcıdır.

Toplumumuzda oldukça yaygın bir şekilde hastalarda diş hekimi korkusu görülmektedir.Ancak anne ve babaların en önemli görevlerinden biri;çocuklarının diş hekimi korkularını yenmeye çalışmalarını sağlamalarıdır.Çocuklarını yetiştirirken onların ağız ve diş sağlığını korumak, ileriki hayatlarında diş hekimlerine güven duyarak gidebilmeleri için onlara destek olmaktır. Bunun için onları en doğru bir şekilde diş klinikleri ve diş doktorları ile tanıştırmaları gerekmektedir.

Süt dişleri de tıpkı çocukların hayatları boyunca kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi ve kontrol edilmelidir. “Nasıl olsa değişecek!” bir tedaviye gerek yok düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi çocuklarda ileride pek çok problemlere neden olur. Bu konunun doğruluğunu kanıtlayabilmek için süt dişlerinin önemini şöyle açıklayabiliriz;

Süt dişlerinin çocukların beslenmesinde oldukça önemi vardır. Çürük dişleri olan çocuklar dişlerinin ağrıdığı için düzgün bir şekilde yemek yiyemezler. Aynı şekilde dişleri çekilen çocuklar da çiğneme kalitesi düştüğü için beslenme problemleri yaşayabilirler.Her iki durumda gelişme çağındaki çocuklar için kabul edilemez.

  • Genel vücut gelişimlerininyanı sıra süt dişleri çene gelişimi için de gereklidir. Herhangi bir sebepten çekilen dişler ya da çoğun çürük olan bölgeler o bölgedeki çiğneme kuvvetini azalacağı için çene gelişimini negatif etkileyebilir.
  • Çocuklarda süt dişleri daha iyikonuşmaları için gereklidir. Özellikle konuşmanın öğrenildiği dönemde ön süt dişlerinin eksik olması çocukların f,v,s,z,t harflerinin bir alışkanlık haline gelerek ömür boyu yanlış telaffuz edilmesine neden olmaktadır.
  • Çocuklar gülümsemeyi  Güzel bir gülümseme için ise ağızda bulunan sağlıklı dişlere ihtiyaç vardır.Eksik dişler yada ileri derecede çürük dişler çocuğun öz güveninin kırılmasına ,içine kapanmasına sebep olabilir.
  • Hastalarda dişlerin güzel görünmesi büyük küçük her insanın en doğal isteğidir. Ağızlarında çürük ya da eksik dişleri olan çocuklar çok çirkin göründüklerini düşünerek psikolojik olarak rahatsızlık duyarlar.
  • Süt dişlerinin diğer bir görevi de alttan gelen daimi dişlerin yerini korumaktır. Örneğin 20 çocuğun bir sıra da yan yana oturduğunu düşünürsek. Bu çocuklardan biri kalktığında diğer çocuklar onun yerine doğru kayarak daha rahat otururlar.Yeni bir çocuk gelip daha sonra sıraya oturmaya kalkarsa diğerleri sıkışmak zorunda kalacaktır. Aynı şekilde bir süt diş zamanından önce çekilirse yandaki diğer dişler bu boşluğa doğru kayacaktır. Alttan gelecek kalıcı dişlere ise yer kalmaz. Kalıcı diş diğerlerini sıkıştırır, sonuç olarak çapraşıklıklar meydana gelebilir.

Bu bilgiler eşliğinde süt dişleri de en az sürekli dişlerimiz kadar önemlidir.Çürümesine rağmen tedavi edilebilecek durumda olan dişler mutlaka tedavi edilmeli ,süt dişinin normal düşme zamanına kadar ağızda kalması sağlanmalıdır.Daha da önemlisi hayatının ilk yıllarında her türlü bakımımıza ihtiyaç duyan yavrularımızın dişlerinin çürümesine engel olmak anne ve babaların birinci görevidir.İlk süt dişinin sürmesiyle birlikte dişler temizlenmeye başlanmalı, 2-3 yaşa gelindiğinde fırçalama çocukla birlikte yapılmalıdır.Bu hem çocuğumuzun ağız ve diş bakımını alışkanlık haline getirmesini sağlar hem de erken yaşta diş tedavisi yaptırmak gerekliliği ortadan kaldırır.