>

PANAROMİK DİŞ RÖNTGENİ NEDİR?

Bloglar
PANAROMİK DİŞ RÖNTGENİ NEDİR?

PANAROMİK DİŞ RÖNTGENİ NEDİR?

Panaromik röntgen,dişler ve çenelerdeki bir çok problemi tek bir filmde görmeyi sağlayan 2 boyutlu röntgen filmidir. Panaromik röntgen filmleri, tedavi planlaması sırasında daha hızlı ve neredeyse eksiksiz bir sonuç almakta yardımcı olmaktadır. Çene ve dişlerde gözle görülemeyen kist, çürük ve tümör gibi oluşan oluşumların teşhisinde oldukça yarar sağlamaktadır. Özellikle çene ve dişlerle ilgili cerrahi müdahalelerden önce (diş çekimi,implant, küretaj vb.) hekimin görmesi gereken bir röntgendir.Bu röntgen tedavi yapılacak alanı geniş bir biçimde gösterir ve bu sayede tedavinin eksiksiz bir biçimde ilerlemesinde yarar sağlar.Günümüz teknolojisi düşünüldüğünde panaromik röntgen görülmeden yapılan bir muayene eksik bir muayenedir.

Panaromik Diş Röntgeni Yararları
* Panaromik röntgen çenelerde kist, diş çürüğü, dişte ve çene kemiğinde oluşan kırıklıklar, apse , tümör oluşumlarına erken teşhis imkanı sağlar.

*Tüm dişlerin görüntüsü tek bir röntgen filmi üzerinde gösterilebilir.

Esas olarak diş röntgeni ağız içi ve dışı olmak üzere 2 çeşitte çekilebilir. Genel olarak ağız içine yerleştirilen filmler de birkaç diş ve çevre dokuları görülebilirken, ağız dışına yerleştirilen filmlerle çene kemikleri de dahil olmak üzere geniş bir alan görülmektedir.

Diş Filmleri Hamilelerde Zararlı Mıdır?

* Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinelerinde radyasyon çok düşük seviyede olmakla birlikte hamilelerde kullanılmaması önerilmektedir.

* Diş röntgenlerindeki bu doz önemsenmeyecek kadar düşük düzeydedir.

* Zorunlu olarak hastaya röntgen filmi çekilmesi durumunda hasta daha öncesinde kadın ve doğum hastalıkları uzmanından onaylı belge almalıdır. Daha sonrasında anne için kurşun yelek giydirilmelidir.