>

ORTODONTİK TEDAVİ NE KADAR SÜRER?

Bloglar
ORTODONTİK TEDAVİ NE KADAR SÜRER?

ORTODONTİK TEDAVİ NE KADAR SÜRER?

Ortodontik tedavi süresi, yaşa, problemin tipine, hastanın tedaviye olan motivasyonuna ve hekimin tedavi planlamalarına göre farklılıklar gösterebilir.Ortodontik tedaviler problemin tipine göre hareketli apareylerle,sabit apareylerle ya da takıp çıkarılan şeffaf plaklarla yapılabilmektedir. 

Hareketli apareyler damak kısmıyla ağızda tutunmayı sağlayan tellerden oluşup, hastalar tarafından takılıp çıkartılabilir.

Bu apareyler;

*Basit olan diş hareketlerinin yapılmasında

*Çocuklarda dar olan çenelerin genişletilmesinde

*Sabit tedaviye yardımcı olmak amacıyla

amaçlı kullanılır.

Bu tedavi 6 ayda tamamlanabileceği gibi, tüm süt dişleri bekleniyorsa uzun yıllar da sürebilir.

Bazen de hastalarda erken yaşta hareketli apareylerle tedaviye başlanıp, büyüme daha tamamlanmadan önce ortopedik etkiler elde edinilmeye çalışılır ve daha sonrasında sabit apareylerle tedavi tamamlanır.

Bu tip iki aşamalı ortodontik tedaviler toplamda 7 veya 8 yıla yayılmış gibi görülebilir ama aslında aktif ortodontik tedavi süresi daha kısadır.

Daimi dişler üzerine yapılan braketlerle sabit ortodontik tedaviler ortalama 1.5 ila 2 yıl sürebilmektedir. Bu süre boyunca dişlerin ;

*yerleri

*açıları

*kapanışları

değiştirilip düzeltilir

Bir diğer ortodonti tedavi yöntemine Invisalign yani Telsiz Ortodonti adı verilmektedir.Invisalign bir ortodontik tedaviolup, tek farkı dişlere diş teli takmadan düzeltmenin mümkün olabilmesidir.Ortodontik tedavilerde gelinen en son teknolojilerden biri olan ınvisalign,hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişleri düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir.Telsiz ortodonti tedavi fırsatını sunan ınvisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerin çarpışıklığını düzeltirken ortodontik tedavi görüldüğünün belli olmamasıdır.

Doktorunuzun ağızından aldığı ölçü, CAD – CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayara aktarılır. Dişler bilgisayarda düzeltilip yazıcıdan çıkartıldıktan sonra üzerine esnek şeffaf plak basılarak invisalign diş plakları üretilir. Her plak 0,5 mm düzeltilmiştir.Düzelen plağı dişlere geçirdiğinizde dişler de bu plağın içine girmeye zorlanarak dişlerin hareketleri sağlanır ve böylece dişler her plak değişiminde biraz daha hareket edip düzelir.

Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında bir diğer plağa geçilir.Şeffat plakları günde ortalama 20 saat takmanız gereklidir.Invisalign tedavi bitiş sürecini net olarak bilmek mümkün olmakla beraber normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir.

Ancak bu süre sonunda aktif tedavi bitirilmiş dahi olsa,tedavi sonucu elde edilen düzgün dişlerin tekrar bozulmaması için pekiştirme süresi denilen bir tedavi sürecine ihtiyaç vardır. Yani diş telleri çıktıktan sonra en az tedavi süresinin yarısı kadar ya dişlerde görünmeyecek şekilde içten takılan sabit tellerle , yada takıp çıkarılan şeffaf yada renkli plaklarla uygulanan tedaviyi koruma ve pekiştirme aşaması gerekmektedir.

Aksi takdirde, ortodontik tedavi ile istenilen konumuna getirilen dişler, yıllar sonra az veya çok bozulma gösterebilir.

Sonuç olarak ortodontik tedavi süreleri birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir.Çok basit vakalarda 6 ayda tedavi tamamlanabilmektedir.Ortalama vakalar 1,5-2 yıl sürmektedir genellikle.İleri derecede problemli vakalarda bir kaç farklı tedavi gerekebileceği gibi cerrahi operasyonlar ya da büyümenin beklenmesi gibi sebeplerden dolayı tedavi 5-6 yıl gibi   uzun süreler devam etmektedir.

En doğru planlama ve maliyet bilgisi için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Konya ortodonti, Konya diş teli tedavisi, Konya ortodonti fiyatları için Dişpoint Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden randevu alabilirsiniz.

diş teli fiyatları 2022, diş teli öncesi sonrası, diş teli lastiği, ortodonti tedavisinde lastik ne işe yarar, ortodonti tedavisinde doktor değiştirmek, diş teli kaç para, ortodonti tedavisi ne kadar, ortodonti ne demek, diş teli fiyatları, eğri diş tedavisi, gece plağı fiyatı, diş gıcırdatma plak fiyatları, diş teli tedaisi ne kadar sürer, ortodonti çene tedavisi nedir, diş teli ortodonti tedavisi kaç yalında başlanır, diş teli kimlere yapılır, yamuk dişler nasıl düzeltilir, ucuz diş teli tedavisi varmı, diş teli zormu, diş teli tedavisi diş bakımı nasıl olmalı, dişteli ağrı yaparmı, estetik braket nedir, lingual ortodonti nedir, içten takılan tel nedir, ortodonti çene geriliği ve çene ilerililiği tedavisi nedir,  konya dişteli yapan hastaneler, konya ortodonti yapan klinikler. konya özel diş hekimi, konya özel diş hastanesi, konya en iyi diş kliniği, konya diş doktoru