>

GÜLÜŞ TASARIMI

Bloglar
GÜLÜŞ TASARIMI

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımı; dudaklar, diş etleri.dişler gibi yapıların ayrı ayrı ve birbirine olan ilişkilerini  değerlendirip, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.
Gülüş tasarımı kişinin gülüşünü;
*zirkon kaplamalar
*bonding
*beyazlatma (bleaching)
*diş eti operasyonları
*köprüler
*diş boyu ayarlaması
*dudak şekillendirmeleri
gibi tekniklerle istenilen duruma getirilmesidir.

Gülüş tasarımı yapılan kişinin diş etleri normal görüntüsüne kavuşur, dişlerin renkleri, çatlak ve kırıkları düzeltilir, dişlerin kapanışı  düzeltilerek kasların normal haline dönmesi sağlanır.
Gülüş tasarımı doktor tarafından;
*yüzün yapısının
*ten renginin
*dişler ve dudaklar
gibi her detayın incelenerek tedavi edilme yöntemidir.

Ağız sağlığında olan sorunlar birkaç seansta düzeltilerek başarılı bir tedavi ortaya konulabilir. Gülüş tasarımında dişlerin ve diş etlerinin uyum içinde olması oldukça önemlidir. Bunların gülüş sırasında belli oranda görünmesi en ideal durumdur.
Gülüş tasarımı yapılacak olan kişinin cinsiyeti oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise erkeklerin gülüş formunun kare ya da dikdörtgen, kadınların gülüş formunun ise yuvarlak ya da oval olmasıdır.Örneğin ;  Kadınlar da ön iki dişin biraz daha uzun olması, Erkekler de ise homojen dağılması, dişlerle yanakların desteğinin sağlanmasıyla daha estetik ve daha sağlıklı dişlere sahip olabilmelerini sağlamaktadır.

Bilgisayar destekli olan gülüş programları sayesinde herhangi bir işlem yapılmadan, uygulama sonrasında gülüşünüzün yüzünüzle nasıl bir uyum içinde olduğunu tahmini olarak görebilmeniz mümkündür. Doğru yapılacak bir gülüş tasarımı doktor ve hasta tarafından alınacak ortak kararlarla belirlenebilir.
Gülüş tasarımının içerdiği tedaviler ;
*Diş beyazlatma
*Pembe estetik
*Zirkonyum ya da porselen kaplamalar
*Bonding
*Ortodontik tedaviler
*Lamina porselenler
*Dudak konturlarının şekillendirilmesi
*İmplant

Gülüş tasarımının tedavi süreci kişinin tercihleri dikkate alınarak yapılacak işleme bağlı olup uzun bir döneme yayılabileceği gibi, daha kısa sürede de tamamlanabilir. Uygulanan ilk aşamada kişinin kendi ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında bilgilendirilmesiyle başlar. Kişinin o güne kadar farkında olmadığı yada olduğu rahatsızlıklar değerlendirilerek bilgilendirilme yapılır. Dişlerde olan kapanış sorunları ya da diş eti problemlerinin ileride neden olacağı ciddi problemler ele alınır. Bunlar ele alınarak, doğru bir planlama yapılıp hem arzu edilen görünüm, hem de iyileştirme için bir tedavi planı programlanır. Kişideki sorunlar sadece diş ve diş etlerini kapsıyorsa, birkaç haftada sonuçlar elde edilir. Eğer ortodontik tedavi ya da operasyon gerekiyorsa, bunların tamamlanması 6 aydan daha fazla zaman alabilir.

denizli escort

Gülüş tasarımının ortadan kaldırdığı sorunları şöyle sıralayabiliriz;

*Diş renginde olan sorunlar
*Diş etlerindeki şekilsizlikler
*Dişlerin dizilişindeki bozukluklar
*Dişlerin arasındaki düzensiz boşluklar
*Kaybedilmiş dişler
*Yüzdeki şekil deformasyonları
*Diş boylarında olan uyumsuzluklar
*Kırık ve çatlak diş yapıları

*Dudaktaki şekil bozuklukları