>

GİNGİVİTİS NEDİR ?

Bloglar
GİNGİVİTİS NEDİR ?

GİNGİVİTİS NEDİR ?

Gingiva dişeti, gingivitis ise dişeti iltihabı anlamına gelmektedir. Bu hastalık lokalize veya generalize gingivitis şeklinde olabilir. Lokalize gingivitis bir veya birkaç dişi etkiler, generalize şeklinde ise tüm dişetleri hastalıktan etkilenmiştir.

Gingivitis diş etinde çok yaygın görülen enfeksiyonlardan biri olmakla birlikte diş eti hastalığının en hafif şeklidir. Gingivitis herkeste görülebilen ve kişinin de bu rahatsızlığa sahip olduğunu fark etmediği bir durumdur.

Nasıl Oluşur?

Gingivitis genellikle plakta ( salya, yemek artıkları) bulunan  bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Plakta bulunan bakterilerden oluşan kimyasallar diş eti dokusunun iltihaplanmasına neden olabilir.Diş etleri şişer ve hassaslaşır. Gingivitisin en çok görülen nedeni, ağız hijyeninin uzun süre ihmal edilmesidir.

Diğer nedenler şunlardır:

Yanlış fırçalama (sert fırça kullanımı)ve yanlış diş ipi kullanımı nedeniyle dokuda oluşan yaralar.

Vitamin eksikliği (özellikle de C vitamini)

Diyabet, tiroid problemleri, bağışıklık sistemindeki bozukluklar gibi hastalıklar,

Ağız kuruluğu ya da diş etinizin yapısını bozabilen ilaçlar

Hamilelik(gebelik)

Kan hastalığı (AIDS,kan kanseri)

Bunların yanında zihinsel ve fiziksel stres hastalığı ağırlaştırır ve iyileştirilmesini zorlaştırabilmektedir

Gingivitisin beliritileri şunlardır:

Kolay kanayan hassas, şişmiş diş etleri,

Kırmızı-mor renkte dişetleri,

Süngerimsi, parlak diş etleri

Kötü ağız kokusu

Kötü tat alma

Diş eti çekilmesi

Nasıl Tedavi Edilir?

*Tedavi dişlerinizin profesyonelce temizlenmesiyle başlamaktadır.

*Diş hekimi tüm tartar ve plağı dişin minesinden( çiğneme yüzeyinin dış kısmı ve dişin yan kısımlarına) ve dişlerin kök yüzeylerinden temizler(detertraj veya küretaj) uygulanır.

*Bunların yanında diş hekimi size en iyi fırçalama ve diş ipi kullanma şekillerini öğretir. Bu eğitim, özel olarak şekillendirilmiş fırçalar kullanılarak dişler arasının temizlenmesini ve diş eti dokusundaki kan dolaşımının harekete geçmesini sağlar.

*Tartar ve plak temizlendikten sonra diş ve kök bölümleri artık temizlenmiş olur ve doku iyileşebilir. Diş eti dokusunun sıkı, pembe ve sağlıklı bir duruma geri dönmesi, genellikle birkaç günle birkaç hafta arasında değişebilmektedir.

Diğer tedaviler şunlardır:

Reçeteli veya reçetesiz antibakteriyel ağız çalkalama suları

İlaçların ayarlanması: Doktorunuz, diş etlerinizi etkilemeyen başka bir ilaç yazabilir.

Ameliyat: İlaçların neden olduğu bazı gingivitis vakalarında, dokunun daha fazla büyümesini tedavi etmek için küçük bir ameliyat gerekebilir.

Multivitamin takviyeleri: Diş hekiminiz, daha sağlıklı diş etlerine sahip olmanız için size tavsiyelerde(vitamin)bulunabilir.

 Nasıl Korunabilirim?

En iyi korunma yolu iyi dental hijyendir.Düzenli ve özenli ağız ve diş bakımı bu hastalığı rahatlıkla yenmenizi sağlar.6 ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeniz önemlidir.

  Hamilelik sırasında hormonlarda olan değişikliler nedeniyle diş eti dokusu hassaslaşır ve böylelikle hamilelik gingivitisi dediğimiz durum meydana gelebilir.