>

FİSSÜR ÖRTÜCÜ NEDİR?

Bloglar
FİSSÜR ÖRTÜCÜ NEDİR?

FİSSÜR ÖRTÜCÜ NEDİR?

Büyük azı ,küçük azı ve süt azı dişlerinin çiğneme hacklink hizmeti yüzeylerinde bulunan girintilerdir.Vadi şeklinde olan bu yapılar besin birikimi için ideal alanlar oluşturmaktadır.

FİSSÜR ÇÜRÜĞÜ NEDİR?

Özellikle süt azılarda ve 6 yaşında süren 1. büyük azı dişlerin çiğneme yüzeylerinde görülen çürüklerdir.Bu dişlerin yapısı besin birikimine müsait olduğundan aynı zamanda çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı ve kalitesi yeterli düzeyde olmadığından sıklıkla görülürler.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ NEDİR?

Fissür örtücü uygulaması; büyük azı, küçük azı ve süt azı dişlerinin çiğneme yüzeyindeki girintileri dolduran akışkan bir dolgu maddesi ile örtülmesidir.Bu uygulamadaki asıl amaç besin birikme alanlarının doldurularak çürük riskinin azaltılmasıdır.Aynı zamanda fissür örtücü materyallerin dişin yapısını güçlendirici etkiside mevcuttur.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ KİMLERE UYGULANIR?

Teknik olarak 3 yaş üstü çocuklara uygulanabilmektedir.Ancak bu yaşta iletişim kurmak oldukça zor olmaktadır.Daha önce diş hekimi muayenesi olmuş ve diş hekimiyle tanışmış çocuklarda 5 yaşından itibaren daha kolay işlem yapılabilmektedir.Özellikle eta saat ilk okul çağı geçirilmeden fissür örtücü uygulamasının yapılmasında fayda vardır. Zihinsel ve motor fonksiyon bozukluğu olan bireylerde mutlaka uygulanmalıdır.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ UYGULAMASINDA AĞRI OLUR MU?

Uygulama tamamen ağrısız ve oldukça basittir.Anestezi uygulanması gerekmez.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ NASIL UYGULANIR?

Uygulama yapılacak dişler bakteri plağından ve varsa besin artıklarından arındırılır.Fissür örtücü patın tutunabilmesi için diş yüzeyi özel asitlerle pürüzlendirilir ve bol suyla yıkanır.Kurulanan diş yüzeyi ağız sıvılarından izole edilerek fissür örtücü pat uygulanır ve ışınlama yaparak işlem tamamlanır.Bir diş için uygulama 5 dakikayı geçmez.Tabiiki bu süreyi çocuğun uyumu belirlemektedir.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ UYGULAMASI PAHALI BİR TEDAVİMİDİR?

Fissür örtücüler dolgu ile kıyaslandığında oldukça ekonomiktir.Birçok klinikte dolgu tedavi ücretinin yarı fiyatına rahatlıkla uygulanmaktadır.Diş çürüme riskini önemli oranda azaltması nedeniyle anestezi gerektiren dolgu araç kiralama ya da kanal tedavisi bebek bezi gibi nispeten çocuk için zorluk derecesi daha fazla olan tedavilere gerek kalmamaktadır.

FİSSÜR ÖRTÜCÜLER NE KADAR KALICIDIR ?

Genellikle bir diş için bir uygulama yeterli olmaktadır.Ancak ağız hijyeninin kötü olduğu durumlarda , hatalı beslenme alışkanlıkları varsa fissür örtücüler düşebilmekte, kırılabilmekte ya bütünlüğü bozulabilmektedir.Dişin beyaz eşya çürümediği durumlarda yeniden yapılması oldukça basittir.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ ÇÜRÜKLERİ TAMAMEN ENGELLER Mİ?

Fissür örtücü uygulaması koruyucu dişhekimliği uygulamalarının başında gelmektedir.Ancak beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmediği ve ağız hijyenine gerekli özenin gösterilmediği durumlarda etkinliği ciddi oranda azalacaktır.

Sonuç olarak fissür örtücü uygulamaları çürük oluşumunu kayda değer şekilde azaltmaktadır.Hem işlemin uygulama kolaylığı hemde acısız olması çocukların dişhekimine bakışını pozitif yönde etkilemektedir.Erken diş çürüğü ve diş kaybının önlenmesi çocuk gelişimi açısından önem arz etmektedir.