>

DİŞ ÇEKİMİ ÖNCESİ VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Bloglar
DİŞ ÇEKİMİ ÖNCESİ VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

DİŞ ÇEKİMİ ÖNCESİ VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Diş çekimi iyileştirici tedavi yöntemlerine cevap vermeyen ve son çare olarak ağızdan uzaklaştırılmasına karar verilen dişlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş çekimi öncesi ve sonrası uygulanması gerekenler;
  Öncesi;

*Mümkünse çekim randevunuza tok olarak gidiniz.Bu çekim sırasında tansiyonun düşmesini engelleyeceği gibi çekim sonrasında bir süre yemek yiyemeyeceğiniz için vücut direncinin korunması açısından da önemlidir.
* Diş çekimi öncesi eğer bir sistemik hastalığız (şeker,kalp,yüksek tansiyon)var ise hekiminiz sormasa dahi rahatsızlığınızı, ilaç kullanıyorsanız kullandığınız ilaçları bildirmeniz gerekir.
*Kullanmakta olduğunuz ilaç varsa aksatılmadan devam edilmelidir
*Mümkünse dişler fırçalanmalı, ağızdaki bakteri oranı en aza indirgenmelidir.
Sonrası;

 *Diş çekimi sonrası diş hekiminizin yerleştirdiği tamponu 30-45 dakika boyunca sıkıcı ısırın ve tükürme yapmayın, Tükürüğün ağızda biriktirilmesi ve sürekli olarak tükürmek kan pıhtısının oluşumunu engelleyip kanamanın devam etmesine neden  olabilir.Yutmakta güçlük çekiyorsanız peçeteyle dudaklarınızı silerek tükürüğü uzaklaştırabilirsiniz

*Diş çekimi sonrası en 1 gün ağzınızı çalkalamayınız, ağzın çalkalanması kan pıhtısı oluşumunu engeller ve çekim yarasının iyileşmesinin gecikmesine neden olabilir.
* Diş çekimi sonrası sızıntı şeklinde kanamanız olabilir. Bu oldukça normal bir durumdur.
*Diş çekimi sonrası ağrınız olabilir.Bu normal bir durumdur. Aspirin (aspirin kanamayı artırabilir)dışında herhangi bir arı kesici alabilirsiniz.(Herhangi bir sistemik hastalığınız  yada herhangi bir ilaca alerjiniz varsa hekiminizin tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanmalısınız)
*Dişler çene kemiğine bağlıdır, çekim sonrası kemik ortaya çıkar ve bu çoğu zaman dişten parça kaldığını düşünülmesine sebep olabilir.Bu bölgeye dilinizi veya parmağınızı değdirmeyiniz bir kaç gün içerisinde diş etiniz kemiğin üzerini örtecektir.
*Diş çekimi sonrası çekim bölgesinde tahrişe neden olabilecek sıcak ve acılı yiyeceklerden, alkol ve sigaradan en az 24 saat boyunca kaçınınız.
*Diş çekimi sonrası hemen yatmayın , dinlenme ihtiyacı hissediyorsanız başınız yüksekte kalacak şekilde 2-3 tane yastık koyarak uzanabilirsiniz, düz bir şekilde yatmak kafadaki kan basıncını artıracağından kanamanın artmasına sebep olabilir.

*Ağzınızdaki uyuşukluk geçene kadar bir şey yeyip içmeyiniz , farkında olmadan ağız içinde yaralanmaya sebep olabilirsiniz.Uyuşukluktan dolayı dudak,yanak ve dil ısırılabilmektedir.Ayrıca sıcak yiyecek ve içeceklerde yumuşak dokularda yanık oluşturabilir.Özellikle ilk gün ılık veya soğuk aynı zamanda da çok çiğneme gerektirmeyen yumuşak besinler tüketilmelidir.

*Diş çekimi yapılan bölgeye buz kompresi uygulamak hem oluşabilecek ağrıyı azaltır hem de yüzünüzün şişme ihtimalini azaltır.Buz jelleri yada normal buzu bir poşete koyduktan sonra ince bir beze sararak 5 dakika çekim bölgesine uygulayabilirsiniz.5 dakika buz uygulaması 5 dakika dinlenme şeklinde 3-4 saat uygulama iyi gelecektir. 
*Yüzünüzde şişme(buz takviyesi uygulamak sizi oldukça rahatlatacaktır), şiddetli ağrı, 2 günü geçen kanama ve kötü koku olursa zaman geçirmeden diş hekiminizle irtibata geçiniz.
*Dişinize cerrahi bir uygulama veya çekimden  sonra dikiş atıldıysa hekiminizin söylediği süre zarfında bekleyip daha sonrasında dikişlerinizi aldırmak için kontrol randevusu alınız.