>

DİŞ AĞRISINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bloglar
DİŞ AĞRISINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

DİŞ AĞRISINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Çok şiddetli bir diş ağrısı çekiyorsanız ve diş doktoruna gitme imkanınız yoksa, diş ağrınızı olabildiğince azaltmak ve kontrol altına almak için birkaç doğal yöntem deneyebilirsiniz.
Diş ağrısı genellikle geceleri artmaktadır.Bunun başlıca birkaç nedeni vardır.Çözüm önerilerini daha iyi anlayabilmek için ağrının gece neden arttığına bir göz atmakta fayda var.Uyku durumunda tüm vücudumuz dinlenme durumuna geçer.Bununla birlikte tükürük salgısı azalır.Tükürük salgısının azalması  çürük içindeki bakterilerin daha aktif çalışmasına olanak verir(bunun içindir ki gece uyumadan önce diş fırçalamak çok önemlidir).Ayrıca uyku durumunda baş kalp seviyesine indiği için kan basıncının artmasına bağlı olarak ağrı şiddetlenir.
Diş ağrısını azaltmak için günümüzde sıkça uygulanan birkaç metot daha vardır.
Bunlar;

*Ağrı uyku sırasında başlamışsa kalkıp biraz yürümek iyi gelecektir aynı zamanda uyurken birkaç yastık koyarak başımızı olabildiğince yukarıda tutmamızda fayda vardır.

*  Dişinizi fırçalamak bir sonraki adım olmalıdır. Varsa antiseptik bir gargara faydalı olacaktır gargaranız da yoksa ılık tuzlu su(yüksek tansiyon hastaları için önerilmez) ile ağzınızı gargara yapmak sizi rahatlatabilir.

*Bazı durumlarda soğuk ağrıyı azaltabildiği gibi bazende sıcak iyi gelebilir.Dişlerinizi fırçaladıktan sonra suyun sıcaklık seviyesine göre bunu test etmekte fayda var.Eğer soğuk iyi geliyorsa ağrıyan diş bölgesine buz uygulamak iyi gelecektir.Buz uygulaması 5 dakika baskı 5 dakika dinlenme şeklinde yapılabilir.Uzun süre buz uygulamak buz yanıklarına sebebiyet verebilir.

* Soğan suyu ile gargara yapmak( soğan antibiyotik özelliği taşıyan bir sebzedir.Bu da bakterilerin düşmanı olacaktır)
* Karanfil tohumunu ağrıyan dişinizin üzerinde tutmak veya pamuğa Damlattığınız 2-3 Damla Karanfil yağını ağrıyan dişinizin üzerine bir süre bastırmak,
* Zerdeçalı su ile çalkalayıp kulak memesi kıvamına getirildiğinde dişinizin ağrıyan kısmında bir süre tutmak,
*Karabiber; diş ağrısı için yapılan birçok araştırmada karabiber tohumunun önemli ölçüde ağrıyı azalttığı ortaya çıkmıştır tohumu ağrıyan bölgede dişinizin üzerinde tutun.
* Karbonat tozu ile gargara yapmak veya nemlendiren pamuk karbonat tozuna bastırılarak ağrıyan dişin üzerine doğrudan uygulamak.

Tüm bu doğal yöntemler eski çağlardan beri uygulanmaktadır  ancak bu yöntemler her zaman başarılı olamamaktadır.Ağrının kaynağı ve şiddeti burada önem kazanmaktadır.

Ne yazık ki eczanelerde satılan bazı kimyasallar ağrıyı geçirmek için bazı hastalarımız tarafından kullanılmaktadır.Bu kimyasalların hiçbir tedavi edici etkisi olmadığı gibi ne yazık ki dişin tedavi şansını azaltmakta ayrıca diş çevre dokularında(diş eti ,yanak,dil) da ağrılı reaksiyonlar meydana getirmektedir.Anlık rahatlamalar akabinde diş ağrısına birde çevre dokulardaki ağrılar eklenmektedir.Çoğu zaman çürük dişin komşu dişleri bu ilaçtan negatif etkilenmektedir.
  Tabi bu yöntemler ağrınız için kesin çözüm değildir.En kısa sürede diş hekiminize başvurmanızda fayda vardır.