>

ÇOCUKLARDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Bloglar
ÇOCUKLARDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

ÇOCUKLARDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Fırçalama;

Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatarken olmak üzere günde iki defa yapılmalıdır. Fırçalamaya çocuk alıştırılmalı fakat ebeveynin de çocuğa eşlik ederek onun ulaşamadığı bölgeleri temizlemesi gerekmektedir.

Beslenme;

Çocuğun mümkün olduğunca asitli içecek, şekerli yiyeceklerden ve cips gibi yapışkan gıdalardan uzak tutulması gerekmektedir. Yine de her çocuk çikolata ,şeker vb. gıdaları tüketmek istemektedir.

Her ne kadar bunlardan uzak durulması taraftarı olsak da çocuğunuz bunlardan tüketmek istediğinde günde bir kere ile sınırlandırılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus; Asitli gıda tüketildiyse peşinden diş fırçalatılmamalı, bunun yerine su ile ağzı çalkalatılmalıdır.

Eğer cips, kek vb. yapışkan gıdalar yediyse mutlaka peşinden dişlerin yüzeyleri düzgünce fırçalanmalıdır. Yapışkan gıdalar (özellikle cipsler) fırçalamayla temizlenmediyse çocuğun ağzında günlerce kalabilmektedir.

Çikolata şeker vb. gıdalar tüketildiğinde tercihen dişler fırçalanmalı, eğer o anda fırçalama mümkün değilse su ile bolca çalkalanmalı, en kısa zamanda fırçalama yapılmalıdır.

Diş hekimi kontrolü

Çocuklarda düzenli diş hekimi kontrolü şarttır. Süt dişlerinin yapısı sürekli dişlere göre daha yumuşak olduğundan çürük oluşumuna çok müsaittir. Her altı ayda bir yapılan kontrollerle çürük oluşumu daha başlangıç safhasında engellenebilir.

Koruyucu diş tedavileri

Düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde çürüğe müsait olan dişler tespit edilerek.,Flor uygulamaları ve fissur örtücü tedavileriyle dişler çürümeden sağlığını koruyabilmektedir.