>

AĞIZ(DİŞ) DUŞU NEDİR?

Bloglar
AĞIZ(DİŞ) DUŞU NEDİR?

AĞIZ(DİŞ) DUŞU NEDİR?

Ağız duşu bir eylemi ifade ediyor gibi görünse de aslında bir aletin ismidir.Ağızda ,dişler arasında,yada dişler ile komşu dokular arasında tazyikli sıvı kullanarak temizlik sağlamaktadır.
Diş duşu diş fırçasının ve diş ipinin ulaşamadığı noktalara ulaşıp dişlerin arasına sıkışan besin artıkları ve plakları ağız ortamından uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Hızla etki eden mekanizmasıyla diş duşu, diş ipi ve gargaradan farklı olarak basınç ile diş eti cebinin çok daha derin bölgelerine ulaşıp daha etkin bir temizlik sağlamaktadır.

En önemli kullanım alanı implant,implant üstü porselen kuronlar ve kuron köprü protezlerinde gövde dediğimiz( altında doğal diş yada implant bulunmayan) yapıların dişetiyle komşu kısımlarının temizliğidir.
Ağız duşunun yararları şu şekilde sıralanabilir;

*Fırçanın ulaşamadığı noktaların temizliğinde  diş etlerine zarar vermeden üst seviyede hijyen imkan veren ağız duşu, diş araları temizliğine farklı bir boyut kazandırmaktadır.

*Diş duşları, su ve hava birleşiminin tazyikli bir şekilde dişlere uygulanması ile üstün temizleme etkisini göstermektedir.

* Diş duşu cihazları, evde veya diş hekimi gözetiminde kullanılabilir.

* Diş duşlarının çıkarılabilen başlıkları sayesinde kullanan kişiye özel hijyen sağlamaktadır.

* Kürdan gibi diş arası temizliğinde kullanılan aparatların aksine, diş etlerine zarar verme riskini en düşük seviyeye indiren ağız duşu sayesinde ağız ve diş sağlığını eksiksiz bir biçimde korumak mümkün olmaktadır.

*Diş ve diş etlerine uygulanan tazyikli su ve hava akışı sayesinde eksiksiz bir ağız temizliğini mümkün kılan bu uygulama ağız içinde fark edilir bir rahatlama sağlamaktadır.

* Hava ve su içeren hareketli mekanizması ile diş duşunun diş etlerine masaj yaptığı da söylenebilir.

Diş duşu, bir diğer adıyla ağız duşu; yan etkisiz bir uygulama olması, her yaşta ve zamanda uygulanabilmesi, uygulamanın yaklaşık diş fırçalama süresi kadar kısa zaman alması, implant veya köprü tedavisi gören kişilerin etkili diş bakımına ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılaması gibi nedenlerle avantajlı bir uygulamadır.