>

10 SORUDA ZİRKONYUM

Bloglar
10 SORUDA ZİRKONYUM

10 SORUDA ZİRKONYUM

1-Zirkonyum dişler koku yapar mı? Zirkonyum dişler koku yapmazlar.Ancak kötü ağız hijyeni sonucu protezler çevresinde besin birikmesi olursa bunlar kötü kokuya sebebiyet verebilir.

2-Zirkonyum kuronlar renk değiştirirler mi? Zirkonyum kaplamalar oldukça iyi cilalı yüzeylere sahiptir.Düzenli ağız ve diş bakımı yapıldığında lekelenme yapmazlar.Ancak sigara, çay kahve vb tüketimi fazla olan kişilerde lekelenmeler söz konusu olabilir.Bu lekelenmeler kalıcı olmayıp diş hekiminize gittiğinizde kolayca temizlenebilirler.Lekelenmeler sadece dış yüzeyde olup protezin renginin kalıcı olarak değişmesine yol açmazlar.Zirkonyum kuronlarınızı uzun yıllar aynı estetik kaliteyle kullanabilirsiniz.

3-Zirkonyum kaplamalar herkese uygulanabilir mi? Çene yüz gelişimi tamamlanmış tüm bireylere uygulanabilirler.Teorik olarak 16 yaş üstü bireylerde uygulanabilmekte birlikte gelellikle 18-20 li yaşlardan sonra uygulanabilirler.Zirkonyum kaplama yapmak için bir üst yaş sınırı yoktur.

4-Zirkonyum kaplamalar özel bakım gerektirir mi? Doğal dişlerde olduğu gibi düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı yeterlidir.

5-Tedavi ne kadar sürede tamamlanır? Gelişen teknolojiyle birlikte bu tedaviler çok kısa sürelerde tamamlanabilmektedir.Ancak hekiminizin ve teknisyenin yoğunluğuna göre 2 günle 2 hafta arasında sürebilir.

6-Zirkonyum kaplamaların ömrü ne kadardır? Kaplamalarınızı aşınma, kırık ya da çevre dokularında deformasyonlar(dişeti çekilmesi,kuronlanan dişin çürümesi vb) olmadığı sürece yıllarca kullanabilirsiniz.Kullanılan malzeme uzun yıllar hizmet edecek şekilde tasarlanmıştır.Ağız hijyenine dikkat eden bireylerde 10 yıl ve üzeri kullanım kolaylıkla sağlanabilir.

7-Neden zirkonyum kuronları tercih etmeliyim? Metal destekli kuronlarla kıyaslandığında daha iyi estetik sonuçlar elde edilir.Ayrıca zirkonyum kuronlar doku dostu materyallerdir.Hem çevre dokulara daha iyi adapte olurlar hem de alerjik reaksiyonlar yaratmazlar.

8-Zirkonyum kuronların dezavantajları nelerdir? Uzun diş eksikliklerinde kullanılamazlar.Daha hassas teknolojiler gerektirdiğinden maliyeti biraz daha fazladır.

9-Tedavi sırasında ağrı hisseder miyim? Dişlerin aşındırıldığı seans lokal anestezi altında yapılmaktadır.İşlem sırasında kesinlikle acı hissetmezsiniz.İşlem sonrasında tedaviniz sonuçlanıncaya kadar sıcak soğuk hassasiyeti yada hafif derece sızlamalar olabilmektedir.Bu hassasiyetler kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

10-Protezlerimi değiştirmek istersem ne yapmalıyım? Eskiyen protezlerinizi değiştirmek isterseniz protezleriniz kesilerek sökülürler.Kaplamaların altındaki dişler sağlıklı ise hemen yeni protezleriniz için ölçü alınabilir.Ancak dişlerde çürük var ise tedavi edilmeleri gerekir.Gerekli tedaviler yapıldıktan sonra tekrar protez yaptırabilirsiniz.